Cocktail

Copán: Ve 3. největším městě mayské civilizace žili ale frajeři!

bigstock-copan-mayan-ruins-in-honduras-99763424_1000

Starodávná mayská knihovna, rodiště prastaré civilizace, mayské Athény, ale i místo, kde vznikly základy mayského kalendářního systému – i tak lze ve zkratce charakterizovat starobylé mayské město Copán, ležící v těsné blízkosti městečka Copán Ruinas.

Mayští frajeři, kterým vděčíme za mnohé

Pro historické ignoranty nebo všechny ty, kterým mayská civilizace nic neříká, zmíníme, že šlo o starobylé záhadné obyvatele Střední Ameriky, kteří mají „na svědomíprvní astronomický kalendář mayského kalendářního systému, jenž se řadil k těm vůbec nejpokročilejším v celé mayské civilizaci.

1_960

V tomto systému se opakuje hned několik cyklů, jež bývávaly spojovány s různými bohy a událostmi na obloze. Ať už padající hvězda, nově objevené souhvězdí nebo bouřka – všechno tohle dokázala starobylá civilizace do kalendáře promítnout a sebevědomě obhájit. A aby toho nebylo málo, byli to opět právě Copánští astronomové, kteří vypočítali nejpřesněji ze všech Mayů délku slunečního roku.

Za pyramidami do Egypta? Zajeďte si raději do Copánu!

Byli jste někdy na dovolené v Egyptě? Pak jste pravděpodobně toužili na vlastní oči shlédnout jeden ze starobylých divů světa – pyramidy. (Spoiler alert!) V dávných dobách honosné a vážené stavby, dnes již pouze turistické atrakce obestavěné téměř až ke vchodu ošuntělými panelovými domy a obchody s nejrůznějším zbožím, vás pravděpodobně nenadchly. Abyste si spravili chuť, prozradíme, že pyramidy nejsou jen v Egyptě. Hned několik jich najdete také v Copánu.

2_960

Ačkoli z nich historie a zub času ukrojili část jejich tehdejšího půvabu, na vznešenosti jim to rozhodně neubralo. Ba právě naopak! I v dnešních dobách je tato pokladnice architektury a kamenných plastik považována za vrchol mayské civilizace, kterou můžete na vlastní oči shlédnout a dokonce se také podívat skrze ní. Připravte si ale dostatečnou zásobu dolarů. Taková exkurze do minulosti totiž rozhodně není zadarmo.

Rekordy Mayské civilizace

Honosné sochy i paláce, které stojí na samotných vrcholcích pyramid, majestátně shlíží na stálezelenou okolní krajinu. Do paláců vedou strmé schody, z nichž ty nejdelší mají neuvěřitelných 16 metrů. Kromě toho, že byli Mayové frajeři, byli pravděpodobně také vysekaní borci, jejichž lýtka byla stejně tvrdá jako paláce a pyramidy, které bez použití těžké techniky vlastnoručně stavěli.

3_960

Ani místní podstupnice nezejí prázdnotou. Do andezitu, zelenkavé horniny vulkanického původu, jsou vryty nápisy z piktogramů, z nichž ten nejdelší je tvořen zhruba 1250 nepřerušovanými glyfy. Právě ony přispěly k rozluštění mayského písma a otevřely naplno prostor k pochopení mayské kultury a tehdejšího života i filosofie, z níž bychom si v dnešní nadmíru moderní a uspěchané době mohli vzít alespoň čas od času příklad…

 

Další zajímavé weby o plavbách

Plavby po mořích celého světa jsou dnes na dosah ruky. Kam všude je možné se plavit se dozvíte také na následujících stránkách:

plavby v nabídce ESO travel »

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o plavbách v Karibiku pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, váš partner pro exotickou dovolenou 2016.

Chcete jet do Ameriky? Všechny informace najdete na portálu Amerika.cz, databázi zajímavostí o Americe!

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@plavbykaribik.cz