Ve 12 se plavil s Kryštofem Kolumbem, pak objevil Bermudy
Jiní ve dvanácti letech sedí nad domácími úkoly, řeší, kdo měl naposledy službu při vynášení koše a přemýšlejí jak bez úhony a s co nejmenší námahou opsat „čtvrtletku“ z matiky. On ve 12 letech seděl po boku Kryštofa Kolumba a na palubě karavely brázdil vody Nového světa.
O několik let později bojoval o holý život na rozbouřeném moři, což mu ve finále vyneslo titul objevitele Bermud. O kom je řeč? O mořeplavci Juanu Bermúdezovi, podle kterého získalo souostroví svůj název. Jeho objevitelské cesty ovšem nebyly tak romantické, jak se může na první pohled zdát…
Zdroj obrázku: https://vignette3.wikia.nocookie.net
Když jsem se v jedenácti rozhodoval, co dál dělat…
Někdo v jedenácti letech očekává dopis z Bradavického hradu, jiný vidí svou budoucnost na širém moři. Juan Bermúdez byl ten druhý případ. Mladík s dobrodružnou povahou a cestovatelskou duší vyměnil teplo rodinného krbu za studenou a věčně mokrou palubu karavely Pinta, které velel Martín Alonso Pinzón.
Společně s věhlasným objevitelem a tvůrcem dějin Kryštofem Kolumbem se plavil vodami Nového světa a překonával jednu nástrahu za druhou. To proto, aby se o pár let později vydal na svou první samostatnou plavbu, která však málem skončila tragédií. Ale pěkně popořadě a nepředbíhejme…
Osudová bouře a záchrana v podobě Bouřliváka bermudského
Psal se rok 1503 a Juan zrovna podřimoval na palubě své kocábky. Vlahý mořský vzduch mu příjemně čechral bujné kadeře, sem tam ho osvěžila vlnka, která se přehoupla přes příď lodě, a nic nenasvědčovalo tomu, že za pár hodin bude bojovat o holý život. Jak tomu ale bývá, počasí je zvláště na moři nevyzpytatelné a to se stalo osudným i našemu Juanovi.
Když černá oblaka proťaly první blesky, loď Juana byla odkloněna z původního kurzu a mířila na sever. Juan nezmohl nic. Upíral zraky k nebi a doufal, že jeho cesta skončí šťastně. Po dlouhých minutách, které se zdály nekoneční, před sebou zahlédl neznámé pobřeží a do uší plných vody mu pronikl skřehot Bouřliváka bermudského. Juan se ocitnul na Bermudách a jeho život zůstal ušetřen.
Štěstí v neštěstí
O tom, jak byl z Bermud, na které se ostatní námořníci kvůli jejich skalnatému a nebezpečnému pobřeží odmítali vylodit, zachráněn, kroniky mlčí. Další zmínka se v nich ale objevuje až v roce 1515, kdy se Juan na Bermudy znovu vrátil společně se svým věrným přítelem a kronikářem Gonzalem Fernándezem de Oviedo y Valdés. Ten cestu na Bermudy detailně popsal v díle Sumario de la Natural Historia de las Indias.
Juan Bermúdez – coby uznávaný a větrem ošlehaný mořeplavec umírá v roce 1570. Před tím, než naposledy vydechl, měl jistojistě před očima výjevy ze svých bájných cest, z nichž některé byly sice nebezpečné, přinesly mu ale spoustu obohacujícího dobrodružství, o kterém se nám může dneska jenom zdát. Nebo ne?